медстрахування за кордоном

Як влаштовано медичне страхування в європейських країнах і США

У інфосфері ходить багато чуток про те, що на Заході хворіти шалено дорого. Насправді все набагато складніше. Система медичного страхування в кожній державі розвивалася за власним сценарієм. В результаті в одних країнах переважає приватний сектор, в інших — державний, а треті створили власну модель, запозичивши з обох видів страхування кращі сторони.

Німеччина

В цій державі переважає соціальне страхування, яке Отто фон Бісмарк в 1881 р. зробив обов'язковим для всіх службовців:

 • Усі застраховані передавали 7-8% річного доходу в лікарняні каси.
 • Таку ж суму відраховував роботодавець.
 • При виникненні страхового випадку будь-який працівник отримував компенсацію за лікування.

Сьогодні в країні цим видом медичного страхування охоплено майже 90%. Всі інші послуги надаються приватним сектором. Поліс соціального страхування покриває основні види медичної допомоги — за додаткові громадянину доведеться платити окремо.

З 2007 р. кожен громадянин Німеччини зобов'язаний мати медичну страховку. Для оформлення державного поліса річний дохід не повинен перевищувати 59 400 євро.

Іншим жителям країни доступне тільки приватне страхування.
Всі страхові внески державних кас складаються в один фонд, з якого йде фінансування за кількістю клієнтів, що звернулися. При нестачі коштів на лікування каса може запросити додатковий збір, а клієнт має право поміняти касу. Принципи максимально демократичні - рівень якості послуг не залежить від доходів клієнта.

В Україні обов'язкового страхування поки немає. Різниця між обов'язковою та добровільною страховкою досить істотна, у кожної є свої переваги і недоліки.

Великобританія

Свою модель медстрахування Великобританія запозичила в СРСР — тут воно повністю державне.

У цій країні система охорони здоров'я має кілька характерних особливостей:
 • Фінансування відбувається за рахунок податкових відрахувань всіх громадян і розподіляється централізовано.
 • Обов'язкового страхування немає — будь-який, хто звернувся, отримує допомогу.
 • Спочатку потрібно записатися на прийом до лікаря первинної ланки, а після він дає напрямок до вузького спеціаліста.
 • Ліки за рецептом надаються безкоштовно, але за обробку потрібно заплатити. Діти до 16 і літні люди після 60 звільнені від цих плат.

Однак потрапити до лікаря досить складно — запис заздалегідь і довгі черги. Як і зробити операцію — проте абсолютно безкоштовно.

Існує і платна медицина — при небажанні тривалого очікування, що характерно для державних лікарів, в приватному секторі нададуть швидку і якісну медичну допомогу. правда, за це доведеться заплатити — іноді чималі гроші.

Франція

У рейтингу ВООЗ система охорони здоров'я Франції займає 1 місце. Обов'язковою державним медстрахуванням тут охоплено 89% населення:

 • наймані працівники, включаючи студентів;
 • члени їх сімей;
 • особи, які не попадають під ці категорії, але потребують страховку (в рамках універсального медичного страхування).

Фінансування відбувається з Національного фонду медичного страхування, куди роблять відрахування працівники (1/3) і роботодавці (2/3) - 19,4% від зарплати.
Така медична страховка покриває 5 видів страхових випадків:

 1. хвороба;
 2. нещасний випадок на виробництві;
 3. професійне захворювання;
 4. інвалідність;
 5. вагітність і пологи.

При нещасному випадку відшкодування становить 100%, у всіх інших - 75%. Кожен охоплений страхуванням громадянин прикріплений до певного лікаря - майже всі вони включені в національну систему медстрахування і мають однакові тарифи. Щоб потрапити до профільного фахівця, вигідніше взяти направлення у терапевта. В іншому випадку страховка покриє лише 30% вартості витрат.

Незахищеним верствам населення всі витрати в рамках державного страхування відшкодовуються на 100%, вони ж можуть розраховувати і на додаткові безкоштовні програми. Все залежить від рівня доходу — він не повинен перевищувати 7 447 євро на рік.

Все, хто бажає розширений список медичних послуг, можуть оформити поліс добровільного медичного страхування. Такі послуги надають у Франції 893 компанії. У них поліси медстрахування (повні або додаткові) купують 93% французів.

Основна маса громадян (73%) задоволена своєю системою охорони здоров'я. І це небезпідставно — у Франції найвищий рівень тривалості життя серед європейських країн.

США

Рівень медицини в цій країні один з найвищих в світі. Однак і ціни знаходяться майже на такому ж місці. Тут медичне страхування представлено переважно приватним сектором - такі поліси є у 80% громадян. Однак існує кілька державних програм для незахищених верств населення:

 • Mediciad — для американців з низьким рівнем доходу (не вище 133% від показника рівня бідності по країні).
 • Medicare — для громадян, чий вік перевищує 65 років, ця програма лише доповнює основний поліс.
 • SCHIP — для дітей, чиї батьки не можуть стати учасниками програми Mediciad.

сшаФінансування проводиться не тільки державою, але і фондами окремих штатів.

Що стосується приватного страхування, то на підприємствах, де чисельність працівників перевищує 50 ос., власнику в законодавчому порядку пропонується придбати медичні поліси для співробітників. Іноді страховка поширюється на членів сім'ї. В іншому випадку наймачеві доведеться платити податок 2000 $.

Більшість навчальних закладів пропонує студентам в обов'язковому порядку пільгові програми медстрахування при відсутності поліса.

Ті, хто втратив постійне джерело доходу, можуть скористатися планом COBRA — при наявності серйозного захворювання та документального підтвердження: відмов страхових компаній і відсутність страховки протягом останніх 6 міс.

Японія

Сучасна система медичного страхування Японії є обов'язковій державній і складається з 3 ланок:

 • за місцем роботи або виду професії: для великих компаній;
 • через загальнонаціональні асоціації: для держслужбовців, моряків, викладачів, співробітників приватних шкіл;
 • через Національну систему охорони здоров'я: для інших категорій населення.

Фінансування кожної ланки відбувається за рахунок внесків, розмір яких варіюється від 3 до 12%. Найблагополучнішими є професійні фонди, в які робляться відрахування з зарплат. Національна система охорони здоров'я відчуває деякі труднощі — тут застраховані найбільш незахищені верстви населення. До 10% або не платять внески, або не погашають їх в повній мірі. При нестачі коштів фінансування забезпечується іншими секторами фондів страхування.

Японія

Страховка оплачує 70% вартості медичних послуг. Виняток робиться для громадян старше 75 років - їм достатньо сплатити 10%. Всі клініки і лікарні мають однакові тарифи на медичні послуги.

В Японії висока тривалість життя і дуже низька дитяча смертність — 4,4 на 1000. Проте, система медстрахування зазнає певних труднощів — населення стрімко старіє, а разом з цим зростають витрати на відшкодування послуг.

Плюси і мінуси різних моделей страхування

У різних державах одночасно функціонують кілька систем медичного страхування. Але одна з них завжди займає панівне становище. У кожної моделі свої переваги й недоліки:

Модель страхування Переваги Недоліки
Переважно державна (Великобританія) Однакова доступність для всіх громадян, послуги безкоштовні Незахищеність пацієнта, неможливість вибору лікаря або установи
Переважно страхова (Франція, Німеччина, Японія) Висока якість послуг завдяки контролю СК, рівна доступність послуг для всіх категорій населення, низький рівень цін Практично відсутні, за винятком великої кількості споживаних ліків
Переважно приватна (США) Висока якість послуг, вільний вибір лікаря або клініки, високий розвиток інфраструктури СК Вартість послуг дуже висока, іноді не відповідає якості, відсутність контролю: як в рівні цін, так і в необхідності призначень

Незважаючи на різноманіття форм медичного страхування, ні в одній країні немає досконалості в цьому секторі — завжди є відсоток громадян, незадоволених охороною здоров'я.

Яке обов'язкове медстрахування планується в Україні

Проведена в країні медреформа орієнтована на реалізацію програми обов'язкового державного страхування, але зі зміною декількох аспектів:

 • основний принцип фінансування - «гроші ходять за пацієнтом», що означає виділення коштів на пацієнта, а не на установу;
 • перехід на електронну базу даних;
 • введення системи «сімейний лікар», вигідною як для лікарів, так і для пацієнтів.

Програми медреформи успішно втілюються в життя, проте не завжди їх реалізація укладається в заплановані терміни. Тому ринок добровільного страхування в країні неухильно зростає — цей вид послуг знаходить все більше клієнтів. Особливо серед тих, хто вже випробував на собі всі його переваги.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Коли буде запроваджено обов'язкове медичне страхування в Україні, поки невідомо

Дайте відповідь на кілька питань на сайті та дізнайтеся вартість поліса ДМС в надійніших страхових компаніях України для вас, вашої родини або вашого колективу прямо на сайті.

Дізнатися вартість страховки
ПРО АВТОРА
Редакція MEDSРедакція MEDS

Даний матеріал спеціально підготовлений редакцією MEDS. Щодня публікуємо актуальний контент про медичне страхування та медреформу в Україні. Приєднуйтесь до нашої спільноти у Facebook і читайте корисні статті про медстрахування і здоров'я, свіжі новини, ексклюзивні інтерв'ю зі страховими експертами та лікарями.

5,00/ 5, 1 голосів
Завантаження ...
Корисна стаття? Поділіться з друзями

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

;-) :| :х :скручений: :посмішка: :шок: :сумний: :рулет: :малина: :ой: :o :лол: :Лол: :ідея: :посмішка: :зло: :крик: :прохолодний: :стрілка: :???: :?: :!:

X

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: